web analytics

Geri görüş kamerası kör noktaları gösterdiğinden güvenli araç kullanımı içi oldukça önemli bir yere sahiptir. Şayet aracınızda arka görüş kamerası yok ise kör noktalardan kurtulmak için kendiniz uygulayabileceğiniz ürünler piyasada mevcuttur. Araçlarınızın aynalarını ne kadar ayarlarsanız ayarlayın kör noktaları görmekte zorlanırsınız. Bundan dolayı araç kullanımın en can sıkıcı konusu da budur. Aracınızı park ederken de bilhassa dar alanlarda bu konuda sıkıntı yaşanabiliyor. Son zamanlarda özellikle park sensörlü araçlar,  park yapma kamerası takılı araçlar, geri görüş gibi bir hayli ürünler mevcuttur. İnsan hayatını kolaylaştırdığı için son dönemde araçlarda sıkça görmek mümkün hale gelmektedir. Araba üreticileri bu ihtiyacı görmüş olmalı ki son dönemde fabrika çıkışlı geri görüş kamerası mevcut olan araçlar üretiliyor. Olmayanlar da ise sonradan alınan bu aparat geri görüş kamerası olarak monte edilebiliyor (tabi orijinal fabrika çıkışlı gibi performans beklememeniz kaydıyla)

geri görüş kamerası
geri görüş kamerası

Geri Görüş Kamerasının Önemi Nedir?

Geri görüş kameraları iki ayrı aparattan oluşmaktadır. Bunlardan ilki kameranın kendisi ki bu arka tampona, plakalık altına veya bagaj kapağının uygun bir yerine monte edilmektedir. Diğeri ise görüntünün şoför tarafından görülecek yerde yani ön torpidoda olacak ekrana sahip olmasıdır. Bunlar satış yapılırken parça parça satıldığı gibi bütün olarak paket halinde de satışı yapılmaktadır. Bu aparatı alıp taktırmak istediğinizde öncelikle aracınızın marka modeline uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hava şartlarına ad dayanıklı olması gerekmektedir.

Geri görüş kameraları çeşitlilik arz etmektedir. “Standart” olanların yanında “Multimedya ekran (radyo, bluetooth vs), “kameraları dikiz aynası” gibi birçok çeşidi mevcuttur.

Park yapma noktasında sıkıntılarınız mevcutsa bu tür ürünler tam size göre tasarlanmış diyebiliriz. Ancak burada kendi kullanımınıza uygun olması önemlidir. Kameraların bazıları sadece görüntü aktarırken bazıları mesafeyi de ölçerek yansıtmaktadır. Ölçeklendirme ve yansıtma her geri görüş kamera sisteminde mevcut değildir.

Arka Görüş Kamerasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geri görüş kameraları daha küçük kamera uçlarına sahip oldukları için plakalıklara dahi yerleştirilebiliyor. Bu yüzden aracınızda geri görüş kamerası taktırırken detaylı bakmanız ve karşılaştırmalı bir şekilde analiz etmenizde fayda var. Kısacası ödediğiniz paraya uygun ve kullanışlı bir geri görüş sistemi almanızda fayda vardır.

Kameralarda görüntü kalitesi “Lux” değeri ile gösterilmektedir. Nedir Lux? Kısaca aydınlatma şiddeti diyebiliriz. Lux değerine göre kameranın görüş netliği değişmektedir. Böylece gece ve gündüz görme kalitenizin yüksek olmasını sağlamaktadır.

Bir diğer önemli husus ise kameranın açısıdır. Ne kadar geniş açılı bir kamera olursa o kadar rahat kullanım sağlamaktadır. Bazı kameralar sadece arka kısmı gösterirken bazıları yanlara doğru da açı göstermektedir. Bunlar park ederken önemli faktörlerdendir. Çünkü bu konularda yaşadığınız sorun size Oto çekici ve Yol Yardım olarak geri dönebilmektedir.

geri görüş kamerası
geri görüş kamerası

Arka Görüş Kamerası Avantajları

Her bütçeye uygun geri görüş kameraları piyasada mevcuttur. Fiyatına göre renkli veya siyah beyaz şekilde gösteren kameralar mevcuttur. Arka kısma yerleştirilen bu kameralar ile geri görüş kamera sisteminize kavuşursunuz. Böylece park etmek kâbus olmaktan çıkmış olur. Aldığınız kamera sisteminizi işinin ehli kişilere kurdurmanızda fayda var. Tanıdık, eş, dost, akraba gibi işi BİLMEYENE teslim ettiğiniz durumlarda daha fazla para ödeyerek bunu telafi etmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü eline tornavida alanın usta olarak dolaştığı bir ülkede yaşıyoruz maalesef.

Geri görüş kameraları ile park sensörleri birbiri ile karıştırılmamalıdır.  Park sensörleri daha çok bir mesafeyi ölçer ve dit sesiyle kullanıcıya mesafeyi hatırlatır. Ancak kamera sisteminde bizzat mesafeyi kendiniz görebilirsiniz. Buda size avantaj olur.

Kurulacak Kamera sistemi şoför tarafından gözleriyle takip edilecek pozisyonda olmalıdır. Şoförün fiziki olarak kendisini çevirip baktığı bir kamera sistemi sağlıklı olmayacaktır.

Ayrıca yeni ve gelişmiş kamera sistemlerinde takılan kamera sistemlerinde iki fonksiyon birden mevcuttur. Bunlardan birisi park ederken aktif olan kamera, diğeri ise ön tarafta gidişinizi kayıt altına alan kameradır.

Arka Görüş Kamerasının Faydaları Nelerdir?

Genel olarak aracınızla yola çıktığınız andan itibaren siz ne kadar dikkatli olursanız olun kaza geliyorum demez. Her zaman kaza rizikolarıyla karşı karşıyasınız bu yüzden dikkat etmenizde yarar var. Başımıza gelmez diyerek düşünmeyin sakın her anı kaydeden kamera sizlerin çok işinize yarayacaktır. Arka görüş kamerası piyasada çok fazla marka ve modeller vardır. Şuan ki piyasada kamera sistemlerinde kayıt yapmaktadır bu özelliklere sahiptir. Bu kamera sistemleri akü desteği ile güç alarak çalışmaktadır.  Gün süresince aracınızın güvenliğini geri görüş kamerası kayıt altında sağlamaktadır. Ayrı olarak araç kamera sisteminin lensi ne kadar diyafram açıklığı düşebiliyorsa o kadar ışık alma özelliğine sahip demektir.

 

Call Now ButtonHemen Arayın