web analytics

En çok Arıza verebilecek araçlar Hangileridir? Sizler için derledik. Araç alacakların bunları dikkate alarak hareket ettikleri bir gerçek olsa gerek.

En Çok Arıza Verebilecek Araçlar Hangileridir?

en çok arıza veren araçlar
en çok arıza veren araçlar

Otomobil satın almak isteyenler için tasarım, performans ve teknik özelliklerin yanı sıra aracın ne kadar sıklıkla arıza yaptığı da oldukça önemli bir parametredir. Peki Otomobiller hakkında yaptıkları çalışmalarla adını duyuran araştırma şirketlerinin, yayımladığı arıza puanlarına hiç göz atmış mıydınız?  Sizin için bu puanlara bakarak en çok arızalanma ihtimali olan otomobilleri listeledik. En Çok Arıza Verebilecek Araçlar aşağıda ki yazımızda.

Not: Otomobiller ile paylaşılan arıza puanlarını nerden alındı?  Birleşik Krallık merkezli ünlü otomobil dergisi What Car’ın 14.000 kullanıcı ile yaptığı anketler ve incelediği arıza raporlarını baz alarak yayımladığı güvenilirlik puanlarına göre belirlenmiştir.

1. Land Rover Range Rover

Arıza puanı: 33

Listemizin ilk 2 sırasını başka üreticilere bırakmayan Land Rover.  2013 yılından sonra ürettiği Range Rover modellerini kullanan kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre araç sahiplerinin %50’den fazlası araçlarındaki sorunlardan şikâyetçi durumda. Arıza raporlarına göre listemizdeki en yüksek arıza puanını alarak zirveye yerleşti.  Range Rover’daki arızaların %42,20’si tıpkı Discovery Sport’ta olduğu gibi aks ve süspansiyon sistemlerinde ortaya çıkarken bu oranı %20,79 ile elektrik sistem arızaları izliyor.

2. Land Rover Discovery Sport 

Arıza puanı: 25

Land Rover, Ürettiği SUV araçlarla dünya çapında tanınan bir şirket oldu. 2015 yılından sonra piyasaya sürdüğü Discovery Sport modellerini kullanan sürücülerle yapılan anketler sonucunda Discovery Sport’ların neredeyse yarısında sorunlar ortaya çıktığı görülüyor. Arıza raporlarının analiz edilmesiyle 25 arıza puanı verildi. Discovery Sport’ta %41,68 oranında aks ve süspansiyon sorunları başı çekerken, %18,19 oranındaysa elektriksel sistem sorunları ortaya çıkıyor.

 

3. Nissan Qashqai

Arıza puanı: 21

Nissan’ın 2014 yılından sonra ürettiği Qashqai modellerini kullanan kullanıcılardan özellikle dizel versiyonuna sahip sürücülerin %47’sinin araçtaki arıza sorunlarından yakındığı görülüyor. Detaylandırılmış arıza raporlarına göre 21 arıza puanına sahip. Qashqai’de en sık rastlanan sorunlar %34,28 ile aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkarken bu oranı %17,56 ile elektriksel sistem arızaları takip ediyor.

 

4. Peugeot 308

Arıza puanı: 18

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun 2014 yılından sonra ürettiği 308 modellerini kullanan sürücülerle yapılan anketlere göre araçların neredeyse yarısında sorunlarla karşılaşılıyor. Arıza raporlarının analizi sonucu 18 arıza puanı almış durumda. Peugeot 308’de %25,60 oranla motor kısmı en çok arızanın ortaya çıktığı bölüm olurken ikinci olarak %19,32’lik oranla ısıtma ve soğutma sistemi arızaları bizleri karşılıyor.

 

5. Audi Q5

Arıza puanı: 18

Audi’nin 2008 yılından sonra ürettiği Q5 modellerini kullanan kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre her üç Q5 kullanıcısından biri, aracının arızalarından şikâyetçi durumda. Arıza raporlarına göre 18 arıza puanına sahip. Q5’te arızaya en çok rastlanan bölüm %28,74 oranıyla elektriksel sistem olurken bu oranı %20,96 ile motor arızaları izliyor.

 

6. Citroen C4 Cactus

Arıza puanı: 18

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in 2014 yılından sonra ürettiği C4 Cactus modellerini kullanan kullanıcılardan alınan bilgilere göre neredeyse her beş C4 Cactus’ten biri sorunlu. Aks ve süspansiyon sisteminde görülen sorunların %24,83 oranıyla başı çekiyor. 100 üzerinden 18 arıza puanına sahip araçta %15,56 oranında elektriksel sistem %15,89 oranındaysa motor arızaları baş gösteriyor.

 

7. Mercedes-Benz C-Class

Arıza puanı: 17

Alman devi Mercedes-Benz’in 2014 yılından sonra üretmiş olduğu C-Class modellerinin kullanıcılarıyla yapılan anketlere göre her üç C-Class’tan birinde sorun yaşanıyor. C-Class modellerinde ortaya çıkan sorunların %33,07’si aracın elektriksel sisteminde oluşuyor. Bu oranı %17,72 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızaları, %15,35 ile de motor arızaları takip ediyor.

8. Volvo XC90

Arıza puanı: 16

Ürettiği güvenli araçlarla bilinen Volvo. 2015 yılı ve sonrasında ürettiği XC90 modellerini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre sürücülerin %56’sı araçlarındaki arızalardan şikâyetçi durumda. %24 oranında aks ve süspansiyon sistemi sorunlarının görüldüğü araçta, %18,93 oranında elektriksel sorunlara rastlanıyor.

 

9. Nissan X-Trail

Arıza puanı: 16

Nissan’ın 2014 yılı ve sonrasında ürettiği X-Trail modellerinin sahipleriyle yapılan anketlere göre kullanıcıların %43’ü araçlarında sorun olduğunu söylüyor. Arıza raporlarına göre 100 üzerinden 16 arıza puanı almış durumda.  X-Trail’de en sık rastlanan sorunlar ise %32,38 oranıyla aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkıyor. %16,67 oranıyla elektriksel sorunların görüldüğü araçlarda %13,33 oranında motor arızaları rapor ediliyor.

 

10. Volkswagen Polo

Arıza puanı: 14

Volkswagen’ın 2009 yılından sonra üretilmiş olduğu Polo modellerini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre beş Polo kullanıcısının biri, arızalardan şikâyetçi durumda. Arıza raporları üzerinde yapılan araştırmalara göre 100 üzerinden 14 arıza puanına sahip olan aracın arızalarının %42,86’sı aks ve süspansiyon sisteminde oluşurken bu oranı %28,57 ile ısıtma ve soğutma sistemleri takip ediyor.

Call Now ButtonHemen Arayın