web analytics

En az arıza yapan araçlar hangileri?  Euro NCAP verilerine bakarak ve kullanıcı tecrübelerini inceleyerek en az arıza yapan araba modellerinden bazılarını inceledik. Ayrı olarak araç kiralama yapıldığında arıza olursa ne olur? gibi bilgilerle birlikte en az arıza yapan otomobiller listesi..

*En az arıza yapan arabalar listemizi Euro NCAP verilerine göre hazırladık ve marka genelinde değerlendirdik…

en az arıza yapan araçlar
en az arıza yapan araçlar

En Az Arıza Yapan Araçlar

Kullanım şekline, kullanım yerine ve kullanım müddetine bağlı olmakla beraber araçların tamamı kesinlikle arızalanır. Kimisi daha fazla ve sık kimisi ise daha az ve seyrek. İngiltere’de yapılan bir araştırmanın neticelerine göre Japon arabaları en az arıza çıkaran araçlar listesinde en üstte bulunuyor. Teknolojik ve teknik gelişmelerin pek çoğunun geldiği yer olan Japonya için bu vaziyetin çok da değişik olması beklenemezdi sanırız.

Mazda Marka Arabalar

En az arıza yapan araçlar sıralamasının en üstünde Japon devi Mazda bulunuyor. Vasati %17’lik oranla en az arıza yapan Mazdaların seçenek edilme sebeplerinden birinin de bu vaziyet olduğu belirtiliyor.

Mercedes – Benz Marka Arabalar

Her ne kadar listenin üst sıraları Japon otomobilleri tarafından paylaşılmış olsa da %25’lik arıza oranıyla Alman otomobil devi Mercedes – Benz ikinci sıradaki yerini almayı muvaffak olmuş. Lüks ve belli bir standardın üstünde tasarladığı araçlarıyla öne çıkan firmanın araçların arıza yapması ile ilgili hassas olması da kaçınılmaz.

Toyota Marka Arabalar

Estetik açıdan çekici ve güvenlik açısından sıhhatli olan Toyota araçları da %26’lık oranla ilk üçteki yerini almış vaziyette. Meselesiz otomobiller ile ilgili lider sayılan Toyotanın da ilk üçe girmekten başka bahtı olmasa gerek.

Honda Marka Arabalar

İsiminin manası dahi etkileyici olan Honda, %27’lik oranla listede  dördüncü sırada bulunuyor. Belirtilene göre konuşursak, Honda’nın en az arıza çıkarma oranına sahip modeli de son zamanda bilhassa ülkemizde de tercih edilen Civic. Çağdaş tasarımının yanında arıza ihtimalinin da düşük olduğunu bilmek yeni bir tercih sebebi yaratıyor.

Mitsubishi Marka Arabalar

Mazda’nın açık ara öncülüğünü dikkate almazsak sıralamadaki araçlar çok küçük farklarla birbirini izliyor. Motor imalatı öncülerinden olan Mitsubishi de ufak bir farkla listede 5. sırada bulunuyor. Mitsubishi’nin arıza oranı %29. Bu orana en büyük katkıyı da Lancer modelinin sağladığını belirtmekte yarar var.

Volvo Marka Arabalar

Son zamandaki, diğer modellere oranla kimi başarısız modeller çıkarması Volvo’yu listede geriye düşürmüş durumda olsa da altıncılık da hiç fena bir skor değil. %30’luk oranıyla 6.sıraya yerleşmiş olsa da kaliteli, dayanıklı ve uzun otomobiller düsturunu benimsemiş Volvo’ya yakışan bir yer olmadığını da söylemeliyiz.

Nissan Marka Arabalar

%33’lük oranıyla listede 7. sırada yer alan Nissan son zamanda yaptığı yenilik ve geliştirmeler ile önümüzdeki dönemlerde daha üst sıralarda bulunacağının sinyallerini veriyor.

Fiat Marka Arabalar

Son zaman geliştirmeleriyle öne çıkan bir diğer üretici Fiat da Nissan’ın hemen hemen peşinden 8.sıradaki yerini almış durumda. Gelecek senelerdeki başarısının daha iyi olacağının göstergesi olan bu geliştirmeler en çok da Linea modeline yaramış. Fiat’ın en az arıza çıkaran aracı Linea olarak gösteriliyor.

Audi Marka Arabalar

Şanzımanın aracın sıralamasına tesir edeceğine kim inanırdı ki? Fakat Audi’nin pek de başarılı olmayan DSG şanzımanlarındaki meselelerden dolayı listede 9.sırada bulunduğunu belirtelim.

Ford Marka Arabalar

Otomobilin duayeni veyahut otomobil devi diye adlandırabileceğimiz Ford’un %36’lık oranla 10.sırada bulunması pek de kendi kalıtına yakışır cinsten değil. Ama Fiesta ve Focus modellerinin arıza oranlarının düşüklüğü ile son 10 senede yaptıkları geliştirme ve yeniliklerle önümüzdeki senelerde olmaları şart olan sıraya erişebileceklerini de gösteriyorlar.

Call Now ButtonHemen Arayın