web analytics

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Hiçbir Şey Durduramıyor

İkinci el otomobil piyasasında sonbaharın gelmesinin etkisiyle satışlar azalma eğilimine girmiş durumda. Anca fiyatlar sabit kalacağına veya düşeceğine artış devam ediyor.

Her cumartesi kurulan ikinci el otomobil pazarlarında yüzlerce alıcı ve satıcı buluşuyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği oto pazarında satışların ise yok denecek kadar az olduğu gözlenmekte.

ikinci el araba

Samsun Otomobilciler dernek başkanı İbrahim Kınık, artan fiyatlardan şikayetçi. Kınık artan fiyatlar yüzünden telefonlarının 2-3 aydır hiç çalmadığını ifade etti. Satıcılar da alıcılarda durumdan şikayetçi. Satıcılar ellerinde bulunan araçlarını satamamaktan, alıcılar da fiyatların aşırı yüksek olmasından şikayetçi.

 Pandemi Öncesi 70-80 Bin Olan Araç Şuan 120 Bin Lira

İbrahim Kınık “telefonlarımız 2 aydır sus pus, artık pek çalmıyor. Piyasa çok durgun ama araba fiyatları düşmeyi geç aynı yerde bile durmuyor. Korona virüste gelecek 2. Dalga piyasayı daha fazla olumsuz etkileyecek. Sıfır araç üretiminin azalması ve bazı markalarda durma noktasına gelmesi 2. El piyasasını etkiledi. Şu an sorunsuz binmek istediğiniz bir 2. Elin ortalama fiyatı 120-125 bin TL’den başlıyor.  Pandemi öncesinde aynı aracı 60-70 bin TL civarına alınabiliyordu” diye konuştu.

Pazarda bulunan satıcılar “Piyasa çok durgun 2-3 aydır gidip geliyoruz. Bu durumdan hiç kimse memnun değil. Pazarda bulunan kalabalık boş kalabalık. Her geçen gün piyasa arttığı için gelen kişi istediği aracı bulsa bile istediği fiyata bulamıyor. 2 ay öncesine göre fiyatlarda 35-40 bit TL’lik bir fark var.”

Araçların Fiyatında Son Durum Ne?

Türkiye şartlarında çok zor şartlarda para biriktirerek araç almak isteyen vatandaşlar ise şu şekilde konuştu:

“İmkanlar gerçekten her geçen gün zorlaşıyor. Bir araç almak için pazara geldik ama kafamızda bulunan rakam ile pazarda gördüğümüz manzara birbirinden çok farklı. Otomobil almaya geldik ama uygun dediklerimiz kırık dökük. 2 ay önce arkadaşımıza aldığımız Oto Çekici fiyatı nerdeyse ikiye katlamış durumda. Fiyatlar bir anda fırladı. 2 sene önce 34 bin TL’ye sattığım arabaya bugün 90 bin TL rakam çekmişler. Fiyatlar uçmuş tutabilene aşk olsun”.

Araç Fiyatları Düşer mi?

Görünen araç fiyatlarının bırakın düşmeyi yerinde kalması bile artık zor. Bunda en büyük pay korona virüs. Çünkü virüs dolayısıyla üretim fabrikalarında üretim durduruldu veya azaltıldı. Bu yüzden yurtdışından Türkiye’ye araç gelmiyor. Ayrıca sıfır araçta bulunan ÖTV ise insanları 2. El piyasasına yönlendiriyor.

Leave A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın